چارسوق
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: چارسوق - ۱۳٩۳/۸/۱۱

(Slow Food)

 این روزها، جنبشى در اروپا راه افتاده به نام غذاى آهسته ( Slow Food ). این جنبش می‌گوید که مردم باید به آهستگى بخورند و بیاشامند، وقت کافى براى چشیدن غذایشان داشته باشند، و بدون هرگونه عجله و شتابى با افراد خانواده و دوستانشان وقت بگذرانند. غذاى آهسته در نقطه مقابل غذاى سریع (Fast Food) و الزاماتى که در سبک زندگى به همراه دارد قرار می‌گیرد.

حلزونی به آهستگی راه می ‌رود تا یاد ما بیاورد که در این دنیای شلوغ و پُرسرعت بد نیست کمی هم به یاد خودمان باشیم و گاهی سرعت آهسته را تجربه کنیم. این حلزون، نماد جنبشی است که چندین سال قبل در اروپا شروع شده و کم کم از سراسر دنیا اعضایی به آن ملحق شده‌اند.

کارلوپترینی، خبرنگار ایتالیایی درباره ی غذاها، اولین کسی بود که در سال 1986 جنبش غذای آهسته را پایه ریزی کرد. او که از فست فود‌ها زده شده بود، به ‌دنبال راهی می ‌گشت تا غذاهای سنتی و سالم ایتالیایی را احیا کند. این اتفاق همزمان با افتتاح شعبه مک دونالد (برای فروش فست فود) در رم بود و پترینی قصد داشت به مردم بفهماند که آرامش در سایه لذت بردن از غذاهای سالم به دست می ‌آید.

جنبش غذای آهسته در بیانیه‌ای در سال ۱۹۸۹ وضعیت را این‌گونه بیان کرد: «ما برده سرعت شده‌ایم و خود را در برابر ویروس خطرناکی که زندگی سریع نامیده می‌شود باخته‌ایم، این ویروس عادتهایمان را از بین برده، حریم خصوصی خانه‌های‌مان را مختل کرده و ما را مجبور ساخته که از غذاهای سریع استفاده کنیم»

 

غذاى آهسته پایه جنبش بزرگترى است که توسط مجله بیزنس طرح شده و یک "اروپاى آهسته" نامیده شده است. این جنبش اساساً حس شتاب و دیوانگی به وجود آمده بر اثر نهضت جهانى شدن را زیر سوال می‌برد. نهضتى که کمیّت را جایگزین کیفیت در همه شئون زندگى ما کرده است. مردم فرانسه با وجودى که ٣۵ ساعت در هفته کار می‌کنند امّا از آمریکائی‌ها و انگلیسی‌ها مولّدترند . آلمانی‌ها ساعت کار هفتگى را به 28.8 ساعت تقلیل داده‌اند و مشاهده کرده‌اند کهبهره‌ورى و قدرت تولیدشان ٢٠% افزایش یافته است. این گرایش به آهستگى و کندکردن جریان شتاب آلود زندگى، حتى نظر آمریکائی‌ها را هم جلب کرده است.  هدف جنبش آهستگى، محیط‌هاى کارى کم تنش‌تر، شادتر و مولّدتر است .

 

http://charsoq.com/
https://www.facebook.com/Charsoq
https://www.linkedin.com/company/charsoq
https://plus.google.com/+Charsoq
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :